Jaké vlastnosti by měla mít správná treková obuv, aby se vám v ní dobře vyšlapovalo?
V prvé řadě by trekové boty měly být zpracovány z materiálu, který bude splňovat požadavky, které od takové obuvi požadujeme. To znamená, že by boty měly být přizpůsobené ročnímu období, pro které je budete kupovat a posléze používat. Jinou obuv bychom měli využívat v létě, kdy počasí není až příliš proměnlivé, ale teplejší anebo v zimě, kdy je mráz a je tím pádem žádoucí, aby naše nožky byly v teple. Kdežto v létě při teplejším počasí doporučujeme koženou trekingovou obuv, která je dostatečně odolná a hlavně dokáže zajistit přirozenou ventilaci při právě vyšších teplotách. Přírodní kůži lze i snadno vyčistit, ale upozorňujeme, že přírodní kůže nepatří mezi voděodolné materiály.
Voděodolná membrána je skvělý pomocník.
Je důležité i vědět, že naopak před promočením nás ochrání obuv s voděodolnou membránou, která brání průniku vody dovnitř boty a tím pro naše nohy zajišťuje báječný komfort. Není nic nepříjemnějšího, než nohy v mokru a studenu. To se pak dobře nevzpomíná na dlouhé putování po horách a kopcích.
Umíte si zavázat tkaničky?
Ono se to zdá jako otázka pro školkové děti, ale zavazování bot se stále podceňuje. Proto – skákat z kamene na kámen, dá našim tělesným orgánům hodně zabrat. Tak jim pomozme, byť „jen“ správným zavazováním tkaniček. Je to opomíjený detail, ale velmi důležitý. To znamená při chůzi do kopce tkaničky lehce povolte okolo kotníku, aby měl kloub volnější a snadnější pohyb. Kdežto dostatečně je utáhněte na maximum při scházení shora dolů, protože při sestupu hrozí i podvrknutí kotníku a je právě proto žádoucí dostatečná f i x a c e k o t n í k u.
A ještě jedna rada pro „tkaničky“ – při strmém stoupání do kopce jsou nejlepší boty, jejich zavazování začíná co nejblíže rovni prstů. To totiž zajišťuje výtečnou stabilitu!