Sebevědomí vzniká už od narození. Nejdůležitější čas pro jeho budování je dětství. To, jak nás rodiče vychovávali nás formovalo. Věty, které nám říkali jsme brali jako fakt a hluboko se nám zaryly do hlavy. Takže pokud vás zrovna dvakrát nepodporovali, není divu, že máte problémy se zdravým sebevědomím (sebevědomí neplést se sobeckostí). Nebo jste možná byla vychována v tradičním modelu hodné holčičky, nevyčnívat, být poslušná, nedělat problémy. Slušnost samozřejmě ano, ale někdy u toho zapomínáme na vlastní hodnotu a pocity. Dobrá zpráva ale je, že toto není konečný stav. Se sebevědomím lze pracovat a stejně jako svaly, lze trénovat. Přinášíme pár tipů, které vám mohou pomoci.
Odpusťte rodičům
Jako první krok odpusťte rodičům. Vychovali vás jak nejlépe uměli. Sami také v něčem vyrůstali a podobný styl pak pravděpodobně praktikovali. Milují vás a vy jste dospělá. Neduste v sobě křivdu.
Naučte se říkat ne
Nemusíte být vždy k dispozici, všem pomáhat a dorazit na všechny akce na které jste zvaná. Neříkejte automaticky ano na úkor vlastních potřeb.
Najděte si nový koníček
Něco nového se naučte. Může to být pole dance (tanec na tyči), kurz kaligrafie, lekce malování akvarelem nebo floristika. Fantazii se meze nekladou. Co vás láká?
Najděte svůj styl oblékání
V jakém oblečení se cítíte dobře? Jaký styl vám sedne. Sportovní, romantický, elegantní? Udělejte čistku skříně, případně si pořiďte nové kousky. Pokud se ve svém outfitu budete cítit dobře, sebevědomí půjde nahoru.
Vystupte ze své komfortní zóny
Překonávejte překážky a přijímejte nové výzvy. Klidně si je i sama vymýšlejte. Dojet autem za kamarádkou do 100km vzdáleného města, prohodit pár slov s fešným trenérem ve fitness, na poradě říci svůj názor před všemi kolegy.
Dělejte si radost
Za každý splněný úkol se pochvalte a udělejte si něčím radost. Co takhle kytička tulipánů do vázy a karamelová ledová káva.
Najděte své silné stránky
Každý má nějaké silné stránky. V klidu si sedněte a sepište si je na papír. Uvidíte kolik jich vymyslíte. Buďte si jich vědoma a když bude nejhůř na seznam se podívejte.
Udržujte se v kondici – pohyb a zdravá životospráva
Pravidelně sportujte, sportem se vylučuje hormon dobré nálady endorfin a navíc udržíte své tělo v kondici. Vytrénované tělo podpořte zdravým jídelníčkem.
Poděkujte za co jste vděční
Každý večer nahlas řekněte, za co jste vděčná a co se vám ten den povedlo.
Obklopte se pozitivními lidmi
Vyškrtněte ze svého života negativní lidi. Scházejte se s těmi, kteří vám něco dají a je vám s nimi dobře.
Vytvořte si nástěnku přání
Kam chcete v životě směřovat, jaké je vaše přání? Vezměte si korkovou nástěnku a nalepte si na ní obrázky, které to nejlépe vystihují. Může to být koláž cestování, práce fotografky, velká rodina, děti, cvičení, nové auto, chata uprostřed lesů.