Nikdo tehdy na počátku nevěřil, že cena půjde až tak dolů, že si jej bude moci pořídit úplně každý člověk. Tedy, ten, který má zájem. Pokud někdo peníze převede pouze na tekutou potravu jakékoli značky, ten zájem nemá. K čemu také. Kdežto lidé z druhé strany počítač mají a pokud to jen trochu umí, uspoří jim spoustu času. A pokud umí ještě více, přinese jim domů i nějaký ten peníz.
Jenže když někdo dělal na počítači v práci, a doma by rád pokračoval, byl tu problém. Ano byly zde sice diskety, na tehdejší dobu kapacitně postačující, ale hodně náchylné k chybám a poškozením. Internet a cloudy? Kdepak. Internet nebyl všude a já si ještě pamatuji kdy se platil za čas připojení, tedy za každou minutu nějaká ta koruna. Proto jsem čekával do osmi večer, kdy byl nižší tarif, stejně jako v sobotu a neděli.
A pak si někdo někde řekl, proč se pídit po nějakém médiu, na kterém by se mohlo něco přenášet. Proč si nepřenést rovnou celý počítač: A miniaturizace se rozjela ještě více než předtím. A začaly vznikat první přenosné počítače, notebooky.
Nikdo neví, kde přesně byl ten první, ale většinou je to připisováno knižnímu nakladateli Gavilianovi, který jej představil v roce 1983. Tenkrát ještě nevypadal jako ty současné, ale přenášet se v jistém slova smyslu dal. Byl totiž drobátko těžší, vážil kolem deseti kilogramů.
Jinde se uvádí jako první stroj jménem Osborne 1. Jeho cena byla kolem osmnácti set dolarů.
Nu, ono je to nakonec jedno kdo byl první.
Dnes se bez těchto přístrojů již jen stěží obejdeme, hlavně ti, kteří jej používají v práci i doma.
A co když se vám pokazí? NIKDY jej nerozebírejte sami. Prostě jen zabalte, aby se nepoškodil ještě více při přepravě a odvezte jej do opravy notebooků Plzeň. Je to odborný servis, který vám opět váš přístroj uvede do původního stavu. Dokonce se pokusí zachránit všechna data která v notebooku jsou. Během velmi krátké doby můžete opět svého miláčka začít běžně používat.